Om RIASTekniske dataProdukterLog-in til E-købSøg
UKSETilmeld informationsbrevSitemapInfoPrintKontakt osForside

PLEXIGLAS, RIACRYL - acryl

PLEXIGLAS®, RIACRYL®, også kaldet acryl, findes i et hav af varianter af plader, rør og stænger.

Udseendet på materialet findes i en skala fra glasklart til matte, gennemsigtige overflader til pangfarver og stenlook-overflader. Udover den overvældende mængde af farver findes PLEXIGLAS® og RIACRYL® ligeledes i mange forskellige strukturer.

Anvendelsesmulighederne er ligeledes næsten uendelige. Materialets egenskaber gør det velegnet til både praktiske og dekorative formål, det gælder både til skiltning og til reklameformål. Yderligere kan acryl anvendes både indendørs og udendørs.


 

Acrylkæde

 


PLEXIGLAS® nyheder

Til vores brede PLEXIGLAS® sortiment tilføjer vi yderligere to spændende produkter: PLEXIGLAS® Crylstal Ice og PLEXIGLAS® Sterling.

PLEXIGLAS® Sterling er en coextruderet acrylplade med en flot sølv eller guld-lignende overflade. PLEXIGLAS® Crystal Ice er en extruderet plade, som har en lysdiffuserende effekt. Velegnet til skilte, displays og dekorationer mv. 

Produktblad PLEXIGLAS® gold/silver - pdf
Produktblad PLEXIGLAS® crystal ice - pdf

 

plexiglas guld og sølv



Et nyt produkt i PLEXIGLAS® sortimentet er PLEXIGLAS® Radiant, som ses nedenfor.

Overfladen skinner og changerer i alle regnbuens farver og virker som krystal. Det er både gennemsigtigt og har spejleffekt på en gang. Vil være fantastisk til dekorative formål og som eyecatcher i f.eks. butikker og på messestande.


 

plexiglas plexiglas radiant




 



plexiglas   PLEXICOR-pladen har et udseende, som kan minde om en stenoverflade.

Pladen kan saves, limes, bores og støbes og f.eks. anvendes til vaske.


RIAS A/S | Industrivej 11 | 4000 Roskilde | Tlf.: 46770000 | Fax: 46770010 | info@rias.dk | CVR: 44065118